En verklig jämförelse mellan Mono, Poly, PERC och Dual solcellsmoduler.
* Detta är ettfälttest och resultaten är specifika för den här installationen och platsen.,undersök vilken lösning som passar din situation bäst då resultaten kan variera beroende på faktorer i omgivningen.
VE.Bus BMS och VE.Bus BMS V2 är batterihanteringssystem (BMS) utformade för att samverka med och skydda ett enskilt eller flera Victron Lithium Battery Smart 12,8 V & 25,6 V (LiFePO4 eller LFP) i system som har Victron växelriktare eller växelriktare/laddare med VE.Bus-kommunikation. Det övervakar och skyddar batterierna mot över- och underspänning i alla individuella celler samt mot över- eller undertemperatur.
Baserat på batteriet eller batteriernas status kommer BMS:
Om du vill veta mer om den här produkten har vi en onlineutbildning tillgänglig. Utbildningen inkluderar en video, länkar till viktigt referensmaterial och ett prov för att testa din kunskap. Den som klarar provet belönas med ett intyg. För onlineutbildning krävs ett kostnadsfritt Victron Professional-konto.