1. Tillbehör
  2. Tillbehör

Växelriktande på/av fjärrkabel

Använd denna inverterande kabel för fjärrstyrd på/av för att ansluta Victron-växelriktare och växelriktare/laddare som kräver en aktiv pull down-fjärrsignal—inklusive den (utgångna) (Phoenix)-växelriktaren 12/180, 24/180, 12/350 och 24/350 samt alla (Phoenix)-växelriktare som är märkta med 3 kVA och mer och alla Multi/MultiPlius- och Quattro-enheter—till en VE.Bus BMS eller en BlueSolar MPPT-laddare med en belastningsutgång:

  • VE.Bus BMS: Växelriktaren/Multi/Quattro stängs av när batterierna är urladdade. En andra kabel kan användas för att stänga av laddaren om det handlar om en Multi/Quattro.
  • BlueSolar MPPT-laddare: det är inte möjligt att ansluta en växelriktare direkt till belastningsutgången på en BlueSolar MPPT-laddare, växelriktaren måste anslutas till batteriet. Denna kabel används sen för att omvandla belastningsutgångens kontrollsignal så att växelriktaren kan stängas av eller slås på via dess fjärrstyrd av/på-ingång.
Växelriktande på/av fjärrkabel

Year warranty

World-wide support